“Kom mor – vi skal til stranden”
Jeg tænkte, SHIT, men plastrede smilet på – tænkte, at det var godt, at jeg for 20 min siden havde spist mine smertestillende….
 
Denne weekend har været FANTASTISK, fordi jeg har brugt den sammen med, nogle af mine allermest dyrebare veninder.
Der har været mange højdepunkter, i denne weekend. Mange ting som jeg tænker tilbage på, og smiler af.
 
Vi er 4 piger, der i snart 20 år har taget en årlig sommerhus tur, og da vi så hver især fik børn, så har børnene også været “med på slæb”, og traditionen er forsat.
Weekenderne er blot omskrevet lidt i form, og i stedet for weekender med en simpel agenda – sladder, fodbad og ansigtskure, så står den nu i stedet på kreative aktiviteter og børnenes julegave-produktion til familerne…
Den her weekend er på alle måder fantastisk, fordi man er omringet af kærlighed, tryghed og forståelse. ❤️
 
Alle børn – både mine egne og venindernes børn, kender til min situation.
De har alle empati til fingerspidserne, og er både kærlige, forstående, rummelige – OG selvfølgelig er de ogå frække, uartige og spontane – lige som de skal være.
 
Hvis jeg skal nævne nogle, af de mange højdepunkter fra weekenden, så må det være disse herunder…
 
C (som er H’s søn), på 4 år, sagde i morges (søndag) til mig. “Har du ondt”?
Jeg læste igår aftes, min egen historie “SmerteMonsteret der elskede at køre ræs” for ham, og spekulerede på, om det var derfor han spurgte..?
Jeg kiggede på ham, smilede og sagde “Ja, det har jeg – hvordan vidste du det”?
Han svarede: “Du lukker øjnene, når du rejser dig”.
 
Jeg smilede, nussede ham i håret og sagde:
“Ja, SmerteMonsteret kører ræs … Men nu skal vi have morgenmad” – og så gik vi over og satte os.
Mere kompliceret var det ikke at snakke om. Det var ikke farligt. Det var helt ok, og på sin egen måde, helt naturligt.
 
“Kom mor – vi skal til stranden” råbte ungerne, da vi havde spist. Jeg tog sko på, og vi gik afsted alle sammen…
 
Mine veninder – de har kendt mig fra før jeg blev smerteramt, og de har aldrig vendt mig ryggen. De har altid støttet mig. De forstår.
Jeg er meget heldig – Jeg er priviligeret.
 
Lørdag var der også gå-tur til stranden, men der var jeg ikke med. Der gik de andre piger, med alle børnene.
Der blev ikke stillet spørgsmål til det, det var bare sådan det var. De vidste alle sammen godt, at der kunne jeg ikke gå med.
 
Mine veninder både lytter, kommer med råd, hjælper – og skælder også ud, når det er nødvendigt..
I dag, skulle jeg bare liiiige tage det sand, som hele badeværelset var fyldt med, efter vi var på stranden.
Så kom min veninde H og så mig støvsuge – og helt tørt sagde hun: “Så … nu tager jeg den”..
Jeg smilte, for hendes blik sagde: “Nu stopper du kraft-eddermane-din-idiot”. Jeg slap den. Jeg vidste det jo godt.
 
Turen til stranden idag, den gik godt. Det var en dejlig gå-tur.
Børnene strippede og hoppede i vandet, og gravede hinanden ned i sandet. Turen var på alle måder skøn.
Den var lang for mig, og sådan en tur – den koster “skeer”.
 
Lige nu ligger jeg i min seng, stablet op med puder, og hele kroppen gør ondt.
…Men det var en god tur til stranden idag og jeg ville gøre det samme igen – også selvom jeg har ondt nu.
Hvorfor? Fordi jeg elsker at se børnene lege, grine, kaste med sand, finde muslingeskaller. Ja selv, at de jagter hinanden fordi de er uvenner, fik mig til at smile.
Jeg elsker de børn, og jeg elsker mine veninder.
 
Jeg brugte mange “skeer” på den tur, men jeg prioriterede den, og det var en god prioritering.
I morgen er det “weekend” (mandag). Jeg skal lade op i mange dage.
…Men det var alligevel gå-turen værd.
 
Hvis du mangler hjælp til at forklare børn om smerter, så er du velkommen til at klikke her, eller vælge “Forklar smerter til børn” i menuen – hvor jeg har skabt små forklaringer til børn, om hvad smerter er.
Måske du kan finde inspiration i mine forklaringer?
 
Find det positive i dit liv og lev livet – selv når det er svært.
 
Vil du dele med mig, hvad du har brugt weekenden på, og hvad der var højdepunktet i din weekend?
 
// C